پلی کربنات چیست و چه استفاده ای دارد؟ مقاله از ستاره فولاد آسیا

امروزه ورق های چند جداره پلی کربنات جایگزین شیشه شده است. از مزایا و کاربردهای این محصول میتوان در صنایع مختلف بهره برد. پوشش سقف و بدنه گلخانه، پل های عابر، سقف سوله، سایه بان و همچنین سقف شیب دار در منازل ویلایی از موارد کاربرد پلی کربنات به حساب می آید. اگر این محصول را نمیشناختید، هم اکنون میدانید که پلی کربنات چیست.

پوشش سقف و دیواره های یک گلخانه از کاربرد های اصلی این محصول است. وجود لایه محافظ در برابر اشعه مخرب خورشید باعث تامین نور، دما و رطوبتی ایده آل توسط پلی کربنات در محیط گلخانه می شود. همچنین این ویژگی منحصر به فرد باعث کاهش هزینه های جانبی در گلخانه ها (تامین سرمایش و گرمایش) گردیده است. وزن سبک پلی کربنات باعث صرفه جویی در ساخت سازه فلزی در احداث کارگاه و گلخانه نیز می شود.

انواع پلی کربنات

به طور کلی پلی کربنات ها گروهی از پلیمرهای ترموپلاستیک هستند که در ساختار شیمیایی آن ها از گروه های کربنی استفاده شده است. انعطاف پذیری ، استحکام و شفافیت دو خاصیت عمده پلی کربنات به شمار می آید. این محصول به راحتی خم می شود، حالت میگیرد و نصب می شود. این دلایل باعث گسترش استفاده روز افزون از پلی کربنات گردیده است. از طرف دیگر محبوبیت این محصول باعث تنوع در تولید پلی کربنات شده است. در این قسمت به معرفی پر مصرف ترین مدل های پلیکربنات در بازار ایران پرداخته ایم.

ورق تخت پلی کربنات

ورق تخت پلی کربنات مانند شیشه است، اما با مقاومت بالاتر. به عنوان مثال شیشه تخت 4 میلی متری در مقایسه با پلی کربنات 4 میلی متری شکننده تر است. این محصول از ضخامت 1 تا 16 میلی متر تولید میشود. ورق های تخت و ضخیم پلی کربنات برای محیط هایی مانند ایستگاه اتوبوس، فرودگاه و از این دست مناسب است. ضخامت های بالاتر این محصول ضد گلوله بوده و برای طلا فروشی‌ها، بانک ها، سفارتخانه‌ها و از این دست گزینه ایده آلی است. ضخامت 2 میلی متر این محصول به دلیل انعطاف بالا، به صورت رول عرضه میشود.

پلی کربنات تخت ستاره فولاد
ورق تک جداره یا فلت پلی کربنات

ورق چند جداره پلی کربنات

شامل پلی کربنات دو جداره و سه جداره می باشد. این محصول تبادل گرما پایینی داشته و از گرم شدن بیش از حد فضا جلوگیری میکند. این به دلیل وجود هوا بین جداره های این محصول است. از طرف دیگر این ساختار باعث عبور کمتر صدا می شود. پوشش سقف گلخانه، سایه‌بان، تامین نور ورودی های مترو و پل های عابر پیاده از جمله استفاده های این محصول می باشد.

پلی کربنات دو جداره و سه جداره ستاره فولاد
ورق دو جداره پلی کربنات

ورق موج دار پلی کربنات

پلی کربنات سینوسی و ذوزنقه با ضخامت 4 و 6 میلی متر تولید میشود. این مدل ها برای پوشش دیواره ها مناسب است. اما کاربرد اصلی این محصول، ایجاد نورگیر در پوشش سقف سوله ها و از این دست می باشد. گام این ورق ها با گام استاندارد ورقهای شیروانی و ساندویچ پنل همخوان است. درنتیجه آب بندی سقف و دیوار به راحتی امکان پذیر است.

پلی کربنات موجدار ستاره فولاد آسیا - پلی سان
پلی سان یا پلی‌کربنات سینوسی دوجداره

ویژگیهای polycarbonate

استفاده از پلی کربنات مزایای زیادی در پی دارد که میتوان از مقاومت بالا، شفافیت، انعطاف و وزن کم به عنوان پر رنگترین خواص این محصول دانش بنیان یاد کرد. پلی کربنات انتقال نور مناسب و هوشمندی دارد. این محصول تقویت شدت نور در زمستان و کاهش شدت نور در تابستان را به ارمغان می آورد.

  • شفافیت
  • وزن سبک و حمل و نقل آسان
  • انعطاف پذیری بالا و نصب سریع
  • بهینه سازی مصرف انرژی
  • مقاومت
  • بازیافت آسان

لایه RFX چیست؟

RFX یک لایه محافظ در برابر اشعه نور خورشید است. این لایه با استفاده از قوانین فیزیکی شکست نور باعث بهینه سازی نور ورودی به محیط داخل میشود. همچنین از ورود اشعه زیان بار خورشید به داخل جلوگیری می نماید. در تابستان نور خورشید با زاویه مستقیم و نزدیک به 90 درجه به زمین می تابد. لایه RFX به کمک ساختار خود این نور را منعکس میکند و از ورود نور زیادی به محیط داخلی جلوگیری میکند. از طرف دیگر نور خورشید در زمستان به صورت مایل به سطح زمین میرسد. در این وضعیت لایه RFX با استفاده از خاصیت شکست نور باعث تقویت نور تابیده شده به محیط درون میشود.

مقایسه پلی کربنات و شیشه

شکنندگی شیشه در مقابل پلی کربنات بسیار بالاست. توصیه میشود برای جلوگیری از خطرات ناشی از شکستن شیشه در حوادث غیر مترقبه (توفان، تگرگ و زلزله) از پلی کربنات استفاده بنماییم. از طرف دیگر عبور دهی حرارتی پل کربنات پایین است و در نتیجه در آتش سوزی ها فاجعه کمتری به بار می آورد. بنابراین پلی کربنات یک محصول با ضریب ایمنی بالا بوده و آزمایش ها نشان می دهد که با گذر زمان تغییری در رنگ آن بوجود نمی آید.

نمونه های اجرا شده پلی کربنات

به طور خلاصه میتوان برای مصارف پلی کربنات به این موارد اشاره نمود: پوشش های سقف و بدنه گلخانه ها، پل های عابرپیاده، سوله ها، سقف های شیب دار منازل ویلایی، سقف پارکینگ ها و غیره می باشد. در زیر میتوانید نمونه های مختلف استفاده از پلی کربنات را مشاهده بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید